2012-2013

Príprava na jesennú časť

Nižná Slaná odštartovala letnú prípravu turnajom v Dobšinej

Dňa 8.7. 2012 sa konal v Dobšinej „Memoriál futbalových osobností mesta“. Hralo sa na futbalovom ihrisku, jeden zápas trval 70 minút. Organizátori zabezpečili všetko, čo bolo na plagáte turnaja. Na turnaji sa po ročnej prestávke predstavilo aj mužstvo Nižnej Slanej. Turnaj bol otvorený pánom primátorom mesta Dobšiná, Karolom Horníkom až po skončení prvého zápasu.

Nižná Slaná pricestovala v oslabenom zložení, keď chýbali viacerí hráči. Šancu tak dostali aj veľmi mladí hráči ako M. Gelda a M. Seman. Mužstvo hralo na  turnaji prvé dva zápasy, čo bolo rovnaké ako keď bolo na tomto turnaji naposledy. Rozdiel bol však v dosiahnutých výsledkoch.

Prvý zápas

Dobšiná – Nižná Slaná 5:2 (0:2)

Góly hostí: J. Gelda 2

Nižná Slaná: Máťaš – Karas, Soják, D. Hajči, Schwarz – O. Junger, Die, Slovák, M. Gelda – J. Gelda, Valko

Striedali: Prónai, Ján Junger, M. Seman, J. Tomi, Š. Tomášik

V prvom polčase hralo mužstvo nad očakávania, s trinástym mužstvom piatej ligy držalo krok. Hra bola vyrovnaná, domáci sa snažili presadiť nakopávanými loptami Júliusa Strelku na domácich útočníkov. Tie obrana hostí spoľahlivo odvracala. Kombináciami po stranách sa domáci voči hosťom výrazne nepresadili. Hostia hrozili skôr po brejkoch. J. Gelda po vysunutí od Dieho obišiel brankára a skóroval. 0:1. Domáci pokračovali vo svojej hre, dve strely mali nepresné. Výraznú šancu si nevytvorili, naopak znova inkasovali. Znova po úniku J. Geldu, ktorý si poradil aj so stopérom domácich, keď vyzeralo, že sa mu neporadí zakončiť, obišiel brankára po pravej strane a skóroval 0:2. Hra bola vyrovnaná, hostia vedeli ako – tak udržať loptu na polovici súpera. Brankár hostí kryl strelu hráča Dobšinej. Po sklepnutej lopte bola strela Martinka nepresná. V strede poľa zaujal tvrdý stret Jul. Strelku a Slováka, hra musela byť prerušená. Hostia výsledok ubránili a  mali tak dvojgólový náskok pred druhým polčasom.

V úvode druhého polčasu po prieniku po ľavej strane Dobšinej M. Gelda fauloval domáceho hráča v šestnástke. Následný pokutový domáci hráč premenil. Domácim gól pomohol, hosťom sa už hrať na takej úrovni ako v prvom polčase nepodarilo. Domáci útočili, rozhodujúce góly však nepadli z vyloženej šance. Z dvoch rohov z ľavej strany postupne domáci hráči prekonali brankára hostí, raz loptu tečoval Karas. Domáci sa tak dostali do vedenia, 3:2. Až štvrtý gól strelili domáci po kombinačnej akcii, 4:2. Následne hostia striedali brankára. Podobne aj hráči sa menili, zostava sa menila. Hostia hrali o niečo lepšie, domáci kontrolovali hru. Hostia z jedného priameho kopu domáceho brankára neohrozili. Domáci si vytvorili lepšie šance, či už po rohu alebo hráč hostí prekonal brankára hostí strelou do  ľavého vinkla. 5:2. Hostia si vypracovali náznaky šancí. V závere mal domáci hráč ešte jednu šancu, zblízka však neskóroval. Domáci mali ešte veľmi nepresnú strelu Tomiho.

Nižná Slaná – Vyšná Slaná 2:7 (0:3)

Gól hostí: Slovák, D. Hajči

Nižná Slaná: Máťaš – Karas, Soják, Prónai, Schvarz – O. Junger, Die, Slovák, M. Gelda – J. Gelda, Valko

Striedali: D. Hajči, Ján Junger, M. Seman, J. Tomi, Š. Tomášik

V druhom zápase čakalo po menšej prestávke na Nižnú Slané derby s Vyšnou Slanou. Hráči však už nemali toľko síl ako v prvom zápase.

Súper spod Radzima bol lepší a diktoval hru, obranu hostí riadili skúsení hráči ako P. Rogos a M. Fifik. Hostia vedeli podržať loptu aj na svojej polovici. Domáci ohrozili Lindáka dvakrát, raz Gelda po strele so šestnástky a raz Valko. Hostia skórovali po penalte, ktorej predchádzal faul na  unikajúceho hráča. Nariadenú penaltu Fifik premenil. 0:1. Ďalšiu šancu hostí zastavil ofsajd. Súper pridal ďalší gól po strele do šibenice. 0:2. Hostia útočili naďalej, tentokrát využili veľkú medzeru medzi stopérom a ľavým obrancom. 0:3. Domáci sa snažili útočiť po oboch stranách, J. Gelda sa voči stopérskej dvojici nepresadil. Po pravej strane mali zasa prieniky Semana. Z Vyšnej Slanej vyhral štyri osobné súboje s hráčmi Nižnej Slanej Valko – Krišťák. Domáci sa menili častejšie. Po prihrávke od Slováka bolo zakončenie J. Geldu nepresné. Hostia útočili aj po ľavej strane, únik Karasa sa nevydaril.

Do druhého polčasu sa brankári na oboch stranách vymenili. Postupne sa menilo aj zloženie obrany a zálohy. Súper pridal ďalšie góly, či už po strele šibenice, nájazde, či chybách hostí. Za hostí po ojedinelej akcie znížil stav zápasu Slovák. Domáci pridali ďalší gól po strele zo šestnástky. Hra hostí sa zhoršila, avšak podarilo znížiť, keď brankára hostí z ľavej strany prehodil Hajči. 2:7.

Najlepším hráčom turnaja sa stal mladý útočník Nižnej Slanej, Ján Gelda. Najlepším brankárom Pavol Breuer.

Baníci z Nižnej Slanej pokračujú v príprave – zúčastnili sa turnaja vo Vyšnej Slanej

Po týždňovej prestávke sa FK Baník Nižná Slaná zúčastnil ďalšieho turnaja. Po turnaji v Dobšinej to bol tentokrát Memoriál Mgr. Jána Lukáča a Erika Vysokého vo Vyšnej Slanej. Mužstvo pricestovalo s oneskorením v oslabenej zostave, keď chýbalo ešte viac hráčov ako naposledy. Do zostavy sa vrátili G. Keršák a Cangár.

Podľa programu turnaja malo hrať prvý zápas o 9:00 proti domácemu klubu, OFK Vyšná Slaná. Domáci mali k dispozícii viac hráčov, za hostí opäť museli nastúpiť mladí hráči Seman a M. Gelda.

Zápas začal rozohrávkou domácich. Úvodný tlak domácich sa hosťom podarilo ustáť. Domáci útočili asi prvých pätnásť minút. Gól však nestrelili, po čase sa aj hosťom podarilo dostať za svoju polovicu. Brankár hostí musel zasahovať viackrát, kým Lindáka hráči hostí neohrozili. Domáci útočili s väčším počtom hráčov, presadzovali sa skôr prihrávkami po zemi. Hoci hostia nastúpili v slabšej zostave, s domácim mužstvom držali krok. Hrali skôr defenzívny futbal. Obrancovia viackrát úspešne prerušili akcie domácich. Prišiel však prvý gól domácich. O. Junger volil namiesto odkopu prihrávku smerom k svojej bráne. Tú zachytil domáci hráč. Ten bol úspešnejší v súboji s brankárom hostí. 1:0. Hostia aj naďalej pokračovali vo svojej hre, dokonca sa o niečo častejšie dostávali na polovicu súpera. Najväčšiu šancu mal Valko, jeho strela zo  šestnástky bola nepresná. Domáci viackrát pohrozili po brejkoch, cez stopéra hostí sa nepresadili. Po ľavej strane sa hostia síce občas presadili, výraznú šancu si nevytvorili. Naopak, skúsenejší hráči domácich začali útočiť po pravej strane, kde sa cez Schwarza nepresadili alebo jednu strelu chytil brankár. Mužstvá mali k dispozícii po jednom rohu, nebezpečnejší bol domáci roh. V závere polčasu sa hralo v strede ihriska.

Do druhého polčasu išli hostia v zmenenej zostave, keď Jur. Jungera vymenil Ján Junger. Domáci útočili, brankár hostí musel zasahovať. Výrazne sa voči hosťom nevedeli presadiť, keď obrana ich akcie odvracala. Hostia sa začali voči domácim presadzovať po akciách G. Keršáka. Najprv bola strela Valka nepresná. Neskôr po prihrávke od J. Geldu sa dostal k lopte Ján Junger. Ten strelou takmer do pravého vinkla prekonal domáceho brankára. 1:1. Domáci sa snažili streliť gól, obrana hostí hrala pomerne dobre. Došlo k striedaniu, ľavého obrancu hral Seman. Hra sa vyrovnala. Za hostí ohrozil Lindáka Cangár. Domáci odpovedali brejkami, ktoré dvakrát zastavil ofsajd. Napokon však domácim pomohla ku gólu pomerne prísna penalta. Tej predchádzal faul Schwarza na ľavého útočníka domácich. Fifik z penalty skóroval. 2:1. Hostia nerezignovali. Domáci však mali viac síl, či vedeli si vytvoriť dostatok streleckých príležitostí. Hostia odpovedali ojedinelými akciami, ktoré zakončovali Valko a Ján Junger. Domáci si vytvorili prevahu. Priamy kop P. Rogosa brankár hostí chytil. Domáci mali šancu aj po ľavej strane, kde však hráč na loptu nedosiahol. Domáci pridali tretí gól, rozohrávka hosťom nevyšla. K lopte sa dostal domáci hráč, strelou asi z jedenástich metrov skóroval. 3:1. Domáci útočili naďalej, z prečíslenia však gól nestrelili. Neskôr však boli po centri voľní dvaja hráči, z ktorých jeden skóroval. 4:1. Domáci sa s náskokom uspokojili, hra sa vyrovnala. Hostia si výraznú šancu nevytvorili a tak zápas skončil 4:1.

Nižná Slaná sa v zápase o 3. miesto stretla s Dobšinou, ktorá po penaltách prehrala s účastníkom 1. triedy ObFZ Zvolen, FK Podzámček. Zápas o 3. miesto rozhodli iba penalty. Za Nižnú Slanú kopali penalty: Ján Junger, M. Gelda, D. Valko, Ján Junger a Jur. Junger. Po piatich penaltách na oboch stranách bol stav vyrovnaný 4:4, za Nižnú Slanú nepremenil M. Gelda, za Dobšinú Július Strelka. Následne boli ďalší dvaja strelci úspešní. Potom však bol úspešný iba hráč Nižnej Slanej.

Nižná Slaná tak obsadila 3. miesto, umiestnila sa pred piatoligistom z Dobšinej. Mužstvo opäť prehralo s Vyšnou Slanou, tentokrát menším rozdielom. Keďže málo trénuje, zdá sa, že momentálne na viac nemá. Z mužstva zrejme odchádza Štefan Müller, ktorý nastúpil za domácich.

OFK Vyšná Slaná – FK Baník Nižná Slaná 4:1 (1:0)

Gól hostí: Ján Junger

Zostava Nižnej Slanej: Š. Tomášik – O. Junger, P. Slovák, M. Prónai, Mil. Schvarz – M. Gelda, G. Keršák, J. Cangár, J. Gelda – D. Valko, Jur. Junger, striedali: Ján Junger, M. Seman

Zápas rozhodoval Norbert Bakoš,  na čiare bol Slavomír Haviarik.

Zhodnotenie sezóny

V prvom kole privítala Nižná Slaná Honce. Domáci boli oslabení o viacerých hráčov základnej zostavy a tak zápas skončil remízou. V druhom kole cestovala do Plešivca, kde vo vyrovnanom zápase prehrala. V ďalšom kole privítala rezervu Gemerskej Hôrky. Po tlaku v prvom polčase si vypracovali domáci náskok, ktorí si už udržali. V piatom kole cestovala do Pače. Nastúpila v ucelenejšej zostave, v druhom polčase však inkasovala góly po chybách v obrane. V domácom zápase proti Kečovu sa padali góly až v druhom polčase, keď v prvom sa domácim nedarilo v zakončení. V zápase v Brzotíne si hostia vytvorili dostatok príležitostí, najväčším problémom bola koncovka. Zápas tak skončil iba 2:3. V siedmom kole cestovala Nižná Slaná do Jovíc, kde v predošlých sezónach nebodovala. Tentokrát po dobrom výkone zvíťazila. V poslednom kole jesennej časti cestovala Nižná Slaná do Čoltova. Očakávalo sa víťazstvo hostí. Polčas skončil remízou. V druhom polčase sa hosťom nedarilo, a tak domáci výsledok ubránili. Mužstvo tak zimovalo na šiestej priečke.

Počas zimného prestupového termínu posilnili káder Gemerský a Máťaš. Novým hráčom bol aj Nemec. Na druhej strane odišiel z mužstva na hosťovanie do Čechyniec Slovák.

V prvom zápase jarnej časti cestovala Nižná Slaná do posilnených Honiec. S ašpirantom na postup ako – tak držala krok iba v prvom polčase. V ďalšom zápase privítala tabuľkového suseda, Plešivec. Po dobrom výkone domáci zvíťazili. V nasledujúcich troch kolách sa Nižnej Slanej podarilo bodovať naplno s Pačou, Jovicami a omladenou Kružnou. Ocitla sa tak na tretej priečke. Zdalo sa, že bude bojovať o tretie, prípadne druhé miesto. Opak bol pravdou, keď v poslednom Kečove len remizovala a doma v priamej konfrontácii  so Štítnikom vysoko podľahla. Po týždni voľna si napravila chuť vysokým víťazstvom nad Ml. Brzotín. Nasledoval zápas vonku s Krh. Dlhou Lúkou B. Polčas bol ešte vyrovnaný. V druhom hostia doplatili na vylúčenie Valka a nepremenenú penaltu Dieho. Citeľná bola aj absencia Keršáka. Zápas tak skončil 4:2. V posledných dvoch kolách musel ísť do poľa hrať aj brankár Nemec, keď Nižnej Slanej chýbalo veľa hráčov. S posledným Čoltovom domáci skórovali po penalte. Druhý gól pridal Prónai. Neskôr hostia len korigovali výsledok. V poslednom zápase s rezervou Gemerskej Hôrky sa po polčase podarilo v oslabenej zostave uhrať remízu 1:1. V druhom polčase viazla hosťom kombinácia, v hre boli nepresnosti. Domáci mali jasnú prevahu, hostí oslabil aj Schvarz.

Oproti minulej sezóne mužstvo skončilo na rovnakej priečke. V domácich zápasoch získalo viac bodov ako v predošlej sezóne. Naopak zo súperových ihrísk doviezla Nižná Slaná menej bodov. V prvom jesennom kole tréner Petergáč nemôže počítať s Prónaiom a Schvarzom.

Súpiska Nižnej Slanej v sezóne 2012 /2013: Ivan Krnáč (jesenná časť), Štefan Tomášik, Roman Nemec, Viliam Máťaš (obaja jarná časť) – Roman Die, Ladislav Gemerský (jarná časť), Dalibor Hajči, Martin Hajči, Dušan Valko, Ján Gelda, Juraj Leštach, Ondrej Junger, Ján Junger, Juraj Cangár, Maroš Soják, Miloš Schvarz, Peter Slovák (jesenná časť), Gustáv Keršák, Dušan Vandrášik, Miroslav Prónai, Peter Milko, Miroslav Ambróz, Ján Tomi.

Tabuľka doma

1. Honce                     11        10        1          0          62:10               31

2. Štítnik                     11        9          1          1          46:11               28

3. Pača                        11        9          1          1          34:15               28

4. Plešivec                  11        9          0          2          36:8                 27

5. K. D. Lúka "B"       11        9          0          2          46:21               27

6. Nižná Slaná           11        8          1          2          47:18               25

7. Jovice                      11        6          1          4          25:17               19

8. G. Hôrka "B"          11        5          3          3          29:18               18

9. Kružná                    11        5          2          4          20:20               17

10. Ml. Brzotín           11        4          2          5          16:32               14

11. Kečovo                 11        4          2          4          16:36               11

12. Čoltovo                11        2          2          7          21:34               8

Tabuľka vonku

1. Honce                     11        8          1          2          34:13               25

2. Štítnik                     11        4          3          4          21:14               15

3. Jovice                     11        5          0          6          20:38               15

4. Plešivec                  11        4          2          5          20:20               14

5. Nižná Slaná           11        3          2          6          19:31               11

6. K. D. Lúka "B"      11        3          2          6          18:30               11

7. Čoltovo                  11        3          0          8          19:46               9

8. Pača                        11        2          2          7          20:31               8

9. G. Hôrka "B"          11        2          1          8          18:32               7

10. Kružná                  11        1          1          9          12:30               4

11. Ml. Brzotín           11        1          0          10        11:58               3

12. Kečovo                 11        0          2          9          9:56                 2

Tabuľka celkove

1. Honce                     22        18        2          2          96:23               56        +23

2. Štítnik                     22        13        4          5          67:25               43        +10

3. Plešivec                   22        13        2          7          56:28               41        +8

4. K. D. Lúka "B"       22        12        2          8          65:51               38        +5

5. Pača                         22        11        3          8          54:46               36        +3

6. Nižná Slaná           22        11        3          8          66:49               36        +3

7. Jovice                     22        11        1          10        45:55               34        +1

8. G. Hôrka "B"          22        7          4          11        47:50               25          -8

9. Kružná                    22        6          3          13        32:50               21        -12

10. Čoltovo                 22        5          2          15        40:81               17        -16

11. Ml. Brzotín           22        5          2          14        25:73               17        -16

12. Kečovo                 22        3          4          15        25:92               13        -20

Čoltovo – Nižná Slaná 1:1 (1:1). Gól hostí: Milko. Zostava Nižnej Slanej: Tomášik – Karas (C), Slovák, Prónai, Schvarz – O. Junger, Keršák, Die, Gelda – Valko, Milko. Náhradník: D. Hajči.
V poslednom jesennom kole II. triedy ObFZ Rožňava cestovala Nižná Slaná do Čoltova. Chýbali viacerí hráči - Leštach, Cangár, Soják, či brankár Krnáč. Na lavičke sa tak ocitol iba jediný hráč, čo sa stalo v priebehu jesene viackrát. Hoci proti súperom z hornej polovice tabuľky